Byrådsmøde Mandag den 27. August 2018 - man, 27. aug 2018 - 16.30 - Odder NetTV

Byrådsmøde Mandag den 27. August 2018
man, 27. aug 2018 - 16.30 

Dagsorden

Præsentationer

Transskribt

Kort

Bilag og links

Fora

Talere

Stemmer

 
Til starten
Del dette dagsordenpunkt
  1. Mødesalen
Spørgetid 5 sæt spørgsmål
Del dette dagsordenpunkt
  1. Uffe Jensen (V)
Spørgsmål til Elvin Hansen
Del dette dagsordenpunkt
  1. Elvin J. Hansen, (A)
  2. Uffe Jensen (V)
  3. Elvin J. Hansen, (A)
Spørgsmål til Uffe Jensen
Del dette dagsordenpunkt
  1. Uffe Jensen (V)
Spørgsmål til Marianne Hundebøl
Del dette dagsordenpunkt
  1. Marianne Hundebøll (F)
  2. Uffe Jensen (V)
  3. Marianne Hundebøll (F)
  4. Uffe Jensen (V)
Spørgsmål til Hans Hammann
Del dette dagsordenpunkt
  1. Hans Hammann (V)
  2. Uffe Jensen (V)
Spørgsmål til Uffe Jensen
Del dette dagsordenpunkt
Spørgetid slut Afventer ordinært møde kl 17
Del dette dagsordenpunkt
  1. Mødesalen
Ordinær dagsorden
Del dette dagsordenpunkt
  1. Uffe Jensen (V)
1. Godkendelse af forslag til dagsorden
Del dette dagsordenpunkt
2. Efterretningsliste
Del dette dagsordenpunkt
  1. Leif Gjørtz Christensen (Ø)
  2. Uffe Jensen (V)
3. Revisionsberetning nr. 5 - Revision af regnskabet for året 2017
Del dette dagsordenpunkt
  1. John Rosenhøj (O)
  2. Uffe Jensen (V)
  3. Niels Rosenberg (C)
  4. Uffe Jensen (V)
  5. Lone Riis (V)
  6. Ditte Marie Thejsen (Ø)
  7. Uffe Jensen (V)
4. Nedjustering af lønbudgetterne 2018 - indarbejdelse af overenskomstresultat for de kommunalt ansatte
Del dette dagsordenpunkt
5. Skole-IT, vedligeholdelse af It-infrastruktur
Del dette dagsordenpunkt
  1. Lone Jakobi Sørensen (A)
  2. John Rosenhøj (O)
  3. Lone Jakobi Sørensen (A)
  4. Marianne Hundebøll (F)
  5. Ditte Marie Thejsen (Ø)
  6. Lone Jakobi Sørensen (A)
  7. Uffe Jensen (V)
  8. Marianne Hundebøll (F)
  9. John Rosenhøj (O)
  10. Uffe Jensen (V)
6. Teknik & Miljø - Kommunale Bygninger: Energi 2018
Del dette dagsordenpunkt
  1. Ole Lyngby Pedersen (V)
7. Rude Havvej 3, By- og erhvervsudvikling af området
Del dette dagsordenpunkt
  1. Uffe Jensen (V)
  2. Ole Lyngby Pedersen (V)
  3. Uffe Jensen (V)
8. Arkæologisk udgravning inden for lokalplanområde 7005 i Ørting
Del dette dagsordenpunkt
  1. Ole Lyngby Pedersen (V)
  2. Uffe Jensen (V)
9 Endelig vedtagelse af Indsatsplan Hundslund
Del dette dagsordenpunkt
  1. Ole Lyngby Pedersen (V)
  2. Uffe Jensen (V)
  3. Kresten Bjerre (B)
  4. Uffe Jensen (V)
  5. Marianne Hundebøll (F)
  6. Uffe Jensen (V)
  7. John Rosenhøj (O)
  8. Uffe Jensen (V)
  9. Elvin J. Hansen, (A)
  10. Uffe Jensen (V)
  11. Marianne Hundebøll (F)
  12. Uffe Jensen (V)
  13. Lone Jakobi Sørensen (A)
  14. Kresten Bjerre (B)
  15. Ole Lyngby Pedersen (V)
  16. John Rosenhøj (O)
  17. Torben Sørensen (V)
  18. Niels Rosenberg (C)
  19. John Rosenhøj (O)
  20. Marianne Hundebøll (F)
  21. Uffe Jensen (V)
10 Endelig vedtagelse af Lokalplan nr. 1140 for erhvervsområde ved Stampmøllevej og Rønhøjvej i Odder
Del dette dagsordenpunkt
  1. Ole Lyngby Pedersen (V)
  2. John Rosenhøj (O)
  3. Elvin J. Hansen, (A)
  4. Uffe Jensen (V)
  5. John Rosenhøj (O)
  6. Uffe Jensen (V)
11 Lokalplan nr. 1141 for servicecenter og plejeboliger ved Stenslund i Odder
Del dette dagsordenpunkt
  1. Ole Lyngby Pedersen (V)
  2. Præsentation
  3. Uffe Jensen (V)
  4. Elvin J. Hansen, (A)
  5. Præsentation
  6. John Rosenhøj (O)
  7. Uffe Jensen (V)
12 Vedtagelse af lokalplan nr. 7005 for åben lavt boligområde ved Smedegade i Ørting
Del dette dagsordenpunkt
  1. Ole Lyngby Pedersen (V)
  2. Præsentation
  3. Uffe Jensen (V)
  4. Hans Hammann (V)
  5. Elvin J. Hansen, (A)
  6. Uffe Jensen (V)
13 "En vækstkommune i balance" Odder Kommunes udviklingsplan 2018 - 2022
Del dette dagsordenpunkt
  1. Lone Jakobi Sørensen (A)
  2. Kresten Bjerre (B)
  3. John Rosenhøj (O)
  4. Leif Gjørtz Christensen (Ø)
  5. Uffe Jensen (V)
  6. Marianne Hundebøll (F)
  7. Niels Rosenberg (C)
  8. Lone Riis (V)
  9. Kresten Bjerre (B)
  10. Lone Jakobi Sørensen (A)
  11. Uffe Jensen (V)
14 Den private daginstitution Myretuen
Del dette dagsordenpunkt
  1. Lone Jakobi Sørensen (A)
  2. Uffe Jensen (V)
  3. Niels Rosenberg (C)
  4. Uffe Jensen (V)
  5. Ditte Marie Thejsen (Ø)
  6. John Rosenhøj (O)
  7. Marianne Hundebøll (F)
  8. Uffe Jensen (V)
  9. Ditte Marie Thejsen (Ø)
  10. Uffe Jensen (V)
15 Genfremsendelse af forslag fra Radikale Venstre om at Odder Kommune bliver Klimakommune Plus
Del dette dagsordenpunkt
  1. Kresten Bjerre (B)
  2. Ole Lyngby Pedersen (V)
  3. John Rosenhøj (O)
  4. Lone Jakobi Sørensen (A)
  5. Marianne Hundebøll (F)
  6. Leif Gjørtz Christensen (Ø)
  7. Kresten Bjerre (B)
  8. Ole Lyngby Pedersen (V)
  9. John Rosenhøj (O)
  10. Kresten Bjerre (B)
  11. Niels Rosenberg (C)
  12. Kresten Bjerre (B)
  13. Leif Gjørtz Christensen (Ø)
  14. Hans Hammann (V)
  15. Marianne Hundebøll (F)
  16. Kresten Bjerre (B)
  17. Uffe Jensen (V)
  18. Lone Jakobi Sørensen (A)
  19. Elvin J. Hansen, (A)
  20. Uffe Jensen (V)
  21. Kresten Bjerre (B)
  22. Uffe Jensen (V)
  23. Elvin J. Hansen, (A)
  24. Uffe Jensen (V)
  25. Mødesalen
  26. Borgmester, Kommunaldirektør og Sekretær
  27. Uffe Jensen (V)
  28. Byrådssekretær
  29. Uffe Jensen (V)
Åbent møde slutter
Del dette dagsordenpunkt
Lukket punkt
Del dette dagsordenpunkt
  1. Webcast Finished
9 Endelig vedtagelse af Indsatsplan Hundslund
10 Endelig vedtagelse af Lokalplan nr. 1140 for erhvervsområde ved Stampmøllevej og Rønhøjvej i Odder
14 Den private daginstitution Myretuen
Foto af  Kresten Bjerre (B)
Medlem af Miljø-, Teknik- og Klimaudvalget
Radikale
Foto af  Leif Gjørtz Christensen (Ø)
Medlem af Sundheds-, Social- og Forebyggelsesudvalget og Arbejdsmarkedsudvalget
Enhedslisten
Foto af  Hans Hammann (V)
Medlem af Økonomi- og Erhvervsudvalget og Miljø-, Teknik- og Klimaudvalget
Venstre
Foto af  Elvin J.  Hansen, (A)
Medlem af Miljø-, Teknik- og Klimaudvalget, Arbejdsmarkedsudvalget.
Socialdemokratiet
Foto af  Marianne Hundebøll (F)
Medlem af Børne-, Uddannelses- og Kulturudvalget og Arbejdsmarkedsudvalget
Socialistisk Folkeparti
Foto af  Uffe Jensen (V)
Borgmester - Formand for Økonomi- og Erhvervsudvalget
Venstre
Foto af  Ole Lyngby Pedersen (V)
Formand Miljø-, Teknik- og Klimaudvalget
Venstre
Foto af  Lone  Riis (V)
2. viceborgmester - Medlem af Økonomi- og Erhvervsudvalget, Børne-, Uddannelses- og Kulturudvalget,
Venstre
Foto af  Niels Rosenberg (C)
Medlem af Økonomi- og Erhvervsudvalget
Konservative
Foto af  John Rosenhøj (O)
Medlem af Miljø-, Teknik- og Klimaudvalget, Sundheds-, Social- og Forebyggelsesudvalget, Arbejdsmark
Dansk Folkeparti
Foto af  Lone Jakobi Sørensen (A)
1. Viceborgmester - Formand for Børne-, Uddannelses- og Kulturudvalget, Medlem af Økonomi- og Erhver
Socialdemokraterne
Foto af  Torben Sørensen (V)
Medlem af Sundheds-, Social- og Forebyggelsesudvalget og Arbejdsmarkedsudvalget
Venstre
Foto af  Ditte Marie  Thejsen (Ø)
Medlem af Økonomi- og Erhvervsudvalget og Børne-, Uddannelses- og Kulturudvalget
Enhedslisten