Byrådsmøde den 18. december 2017 - man, 18. dec 2017 - 16.00 - Odder NetTV

Byrådsmøde den 18. december 2017
man, 18. dec 2017 - 16.00 

Dagsorden

Præsentationer

Transskribt

Kort

Bilag og links

Fora

Talere

Stemmer

 
Til starten
Del dette dagsordenpunkt
  1. Uffe Jensen (V)
  2. Uffe Jensen (V)
1. Godkendelse af forslag til dagsorden
Del dette dagsordenpunkt
2. Efterretningsliste
Del dette dagsordenpunkt
3. Høringssvar til Natura 2000, grænsejustering 2017
Del dette dagsordenpunkt
  1. Elvin J. Hansen (A)
  2. Præsentation
  3. Uffe Jensen (V)
4. Byggemodning af 34 grunde ved Bendixminde, etape 1
Del dette dagsordenpunkt
  1. Elvin J. Hansen (A)
  2. Byrådssalen
  3. Uffe Jensen (V)
5. Vedtagelse af lokalplan nr. 8010 for friluftsaktiviteter ved Sondrup Strand
Del dette dagsordenpunkt
  1. Elvin J. Hansen (A)
  2. Marianne Hundebøll (F)
  3. Uffe Jensen (V)
  4. Byrådssalen
6. Vedtagelse af tillæg nr. 1 til kommuneplan 2017-2029 - område 8. RE.1 til rekreative formål ved Sondrup Strand
Del dette dagsordenpunkt
7. Udkast til Indsatsplan Hundslund
Del dette dagsordenpunkt
  1. Elvin J. Hansen (A)
  2. Marianne Hundebøll (F)
  3. Byrådssalen
  4. Uffe Jensen (V)
8. Ejerpolitik for RenoSyd
Del dette dagsordenpunkt
  1. Elvin J. Hansen (A)
  2. Uffe Jensen (V)
  3. Byrådssalen
9. Forslag til tillæg nr. 6 til Kommuneplan 2017-2029 - Erhvervsområde 1.E.8
Del dette dagsordenpunkt
  1. Elvin J. Hansen (A)
  2. Præsentation
  3. Marianne Hundebøll (F)
  4. John Rosenhøj (O)
  5. Ole Lyngby Pedersen (V)
  6. Elvin J. Hansen (A)
  7. Uffe Jensen (V)
10. Spildevandsplanlægning, godkendelse af takstblad
Del dette dagsordenpunkt
  1. Lars Grønlund (A)
  2. Hans Hammann (V)
  3. Elvin J. Hansen (A)
  4. Lars Grønlund (A)
  5. Niels Rosenberg (C)
  6. Uffe Jensen (V)
  7. Byrådssalen
11. Beskæftigelsesplan 2018
Del dette dagsordenpunkt
  1. Niels Rosenberg (C)
  2. John Rosenhøj (O)
  3. Marianne Hundebøll (F)
  4. Torben Sørensen (V)
  5. Lone Jakobi Sørensen (A)
  6. Ditte Marie Thejsen (Ø)
  7. Niels Rosenberg (C)
  8. Kresten Bjerre (B)
  9. John Rosenhøj (O)
  10. Niels Rosenberg (C)
  11. Ole Lauth (A)
  12. Hans Hammann (V)
  13. Marianne Hundebøll (F)
  14. Kresten Bjerre (B)
  15. Ditte Marie Thejsen (Ø)
  16. John Rosenhøj (O)
  17. Lone Jakobi Sørensen (A)
  18. John Rosenhøj (O)
  19. Uffe Jensen (V)
  20. Byrådssalen
  21. Uffe Jensen (V)
  22. Byrådssekretær
  23. Uffe Jensen (V)
12. Forslag til repræsentation, opgaver og valg i Folkeoplysningsudvalget og de fire råd
Del dette dagsordenpunkt
  1. Anne Bonefeld (V)
  2. Marianne Hundebøll (F)
  3. Jakob Taul (C)
  4. John Rosenhøj (O)
  5. Byrådssalen
  6. Uffe Jensen (V)
13. Styrelsesvedtægt for Skolerne og Landsbyordningerne
Del dette dagsordenpunkt
  1. Anne Bonefeld (V)
  2. Kresten Bjerre (B)
  3. Marianne Hundebøll (F)
  4. Lone Jakobi Sørensen (A)
  5. Jakob Taul (C)
  6. Kresten Bjerre (B)
  7. John Rosenhøj (O)
  8. Niels Rosenberg (C)
  9. Kresten Bjerre (B)
  10. Marianne Hundebøll (F)
  11. Byrådssalen
  12. Uffe Jensen (V)
  13. Byrådssalen
  14. Byrådssekretær
  15. Uffe Jensen (V)
Farvel til det gamle byråd og afgående medlemmer
Del dette dagsordenpunkt
  1. Byrådssalen
  2. Gruppering V, K, O
  3. Gruppering S, SF
  4. Uffe Jensen (V)
  5. Byrådssalen
  6. John Rosenhøj (O)
  7. Hans Hammann (V)
  8. Mette Lund Klougart (V)
  9. Anne Bonefeld (V)
  10. Hanne Appel (V)
  11. Hanne Appel (V)
  12. Marianne Hundebøll (F)
  13. Lars Grønlund (A)
  14. Marianne Hundebøll (F)
  15. Helle Jensen Møller (F)
  16. Lars Grønlund (A)
  17. Bjarne Pedersen (V)
  18. Mette Lund Klougart (V)
  19. Jakob Taul (C)
  20. Uffe Jensen (V)
  21. Byrådssalen
Foto af  Hanne Appel (V)
Medlem af Børn-, Unge- og Kulturudvalget
Venstre
Foto af  Kresten Bjerre (B)
Medlem af Børn-, Unge- og Kulturudvalget
Radikale Venstre
Foto af  Anne  Bonefeld (V)
Formand for Børn-, Unge- og Kulturudvalget
Venstre
Foto af  Lars Grønlund (A)
2. Viceborgmester, Medlem af Økonomiudvalget og Børn-, Unge- og Kulturudvalget
Socialdemokraterne
Foto af  Hans Hammann (V)
Medlem af Miljø- og Teknikudvalget
Venstre
Foto af  Marianne Hundebøll (F)
Medlem af Børn-, Unge- og Kulturudvalget
Socialistisk Folkeparti
Foto af  Elvin J. Hansen (A)
Formand for Miljø- og Teknikudvalget Medlem af Økonomiudvalget
Socialdemokraterne
Foto af  Uffe Jensen (V)
Borgmester, formand for Økonomiudvalget
Venstre
Foto af  Helle Jensen Møller (F)
Medlem af Udvalget for Social, Sundhed og Beskæftigelse
Socialistisk Folkeparti
Foto af  Mette Lund Klougart (V)
Medlem af Miljø- og Teknikudvalget
Venstre
Foto af  Ole Lauth (A)
Medlem af Udvalget for Social, Sundhed og Beskæftigelse
Socialdemokraterne
Foto af  Ole Lyngby Pedersen (V)
Medlem af Miljø- og Teknikudvalget
Venstre
Foto af  Bjarne Pedersen (V)
Medlem af Økonomiudvalget og Udvalget for Social, Sundhed og Beskæftigelse
Venstre
Foto af  Niels Rosenberg (C)
1. viceborgmester, Formand for Social- og Sundhedsudvalget, Medlem af Økonomiudvalget
Det konservative Folkeparti
Foto af  John Rosenhøj (O)
Medlem af Miljø- og Teknikudvalget og Udvalget for Social, Sundhed og Beskæftigelse
Dansk Folkeparti
Foto af  Lone Jakobi  Sørensen (A)
Medlem af Børn-, Unge- og Kulturudvalget og Udvalget for Social, Sundhed og Beskæftigelse
Socialdemokraterne
Foto af  Torben Sørensen (V)
Medlem af Udvalget for Social, Sundhed og Beskæftigelse
Venstre
Foto af  Jakob Taul (C)
Medlem af Børn-, Unge- og Kulturudvalget og Miljø- og Teknikudvalget
Det konservative Folkeparti
Foto af  Ditte Marie Thejsen (Ø)
Medlem af Miljø- og Teknikudvalget
Enhedslisten