Byrådsmøde den 21. august 2017 - man, 21. aug 2017 - 17.00 - Odder NetTV

Byrådsmøde den 21. august 2017
man, 21. aug 2017 - 17.00 

Dagsorden

Præsentationer

Transskribt

Kort

Bilag og links

Fora

Talere

Stemmer

 
Til starten
Del dette dagsordenpunkt
  1. Byrådssalen
  2. Uffe Jensen (V)
1. Godkendelse af forslag til dagsorden
Del dette dagsordenpunkt
2. Efterretningsliste
Del dette dagsordenpunkt
3. Forslag til tillæg nr. 3 til kommuneplan 2017-2029 - 1.B.43 - boligområde ved Kildegade i Odder
Del dette dagsordenpunkt
  1. Elvin J. Hansen (A)
  2. Hans Hammann (V)
  3. Niels Rosenberg (C)
  4. Marianne Hundebøll (F)
  5. Uffe Jensen (V)
5. Lokalplan nr. 1119 - Planlovsændringer giver mulighed for dispensation til ændret anvendelse af lejlighed 1 i stueplan
Del dette dagsordenpunkt
  1. Elvin J. Hansen (A)
  2. John Rosenhøj (O)
  3. Kresten Bjerre (B)
  4. Marianne Hundebøll (F)
  5. Ole Lyngby Pedersen (V)
  6. Hans Hammann (V)
  7. Elvin J. Hansen (A)
  8. Niels Rosenberg (C)
  9. John Rosenhøj (O)
  10. Kresten Bjerre (B)
  11. Elvin J. Hansen (A)
  12. Uffe Jensen (V)
  13. John Rosenhøj (O)
  14. Byrådssalen
  15. Uffe Jensen (V)
  16. Byrådssalen
  17. Uffe Jensen (V)
6. Revisionsberetning nr. 4 - Revision af regnskabet for året 2016
Del dette dagsordenpunkt
  1. Hanne Appel (V)
  2. John Rosenhøj (O)
  3. Niels Rosenberg (C)
  4. Uffe Jensen (V)
  5. Niels Rosenberg (C)
  6. Marianne Hundebøll (F)
  7. Byrådssalen
  8. Uffe Jensen (V)
  9. Anne Bonefeld (V)
  10. John Rosenhøj (O)
  11. Torben Sørensen (V)
  12. Lone Jakobi Sørensen (A)
  13. Niels Rosenberg (C)
  14. Hanne Appel (V)
  15. Uffe Jensen (V)
7. Halvårsregnskab 2017
Del dette dagsordenpunkt
  1. Hanne Appel (V)
  2. John Rosenhøj (O)
  3. Uffe Jensen (V)
8. Haløkonomi
Del dette dagsordenpunkt
  1. Anne Bonefeld (V)
  2. Kresten Bjerre (B)
  3. Lone Jakobi Sørensen (A)
  4. Marianne Hundebøll (F)
  5. John Rosenhøj (O)
  6. Kresten Bjerre (B)
  7. Byrådssalen
  8. Uffe Jensen (V)
  9. Byrådssalen
  10. Marianne Hundebøll (F)
  11. Lone Jakobi Sørensen (A)
  12. Hanne Appel (V)
  13. John Rosenhøj (O)
  14. Kresten Bjerre (B)
  15. Marianne Hundebøll (F)
  16. Niels Rosenberg (C)
  17. Uffe Jensen (V)
  18. Byrådssalen
  19. Uffe Jensen (V)
  20. Borgmester, kommunaldirektør og sekretær
  21. Byrådssekretær
  22. Byrådssalen
  23. Elvin J. Hansen (A)
  24. Byrådssalen
  25. Elvin J. Hansen (A)
  26. Byrådssalen
  27. Uffe Jensen (V)
  28. Byrådssalen
  29. Borgmester, kommunaldirektør og sekretær
9. Borgerdrevne forslag
Del dette dagsordenpunkt
  1. Uffe Jensen (V)
  2. Marianne Hundebøll (F)
  3. Ditte Marie Thejsen (Ø)
  4. Hans Hammann (V)
  5. Jakob Taul (C)
  6. John Rosenhøj (O)
  7. Lone Jakobi Sørensen (A)
  8. Kresten Bjerre (B)
  9. Marianne Hundebøll (F)
  10. Ditte Marie Thejsen (Ø)
  11. John Rosenhøj (O)
  12. Ole Lyngby Pedersen (V)
  13. Kresten Bjerre (B)
  14. Ditte Marie Thejsen (Ø)
  15. Marianne Hundebøll (F)
  16. Hans Hammann (V)
  17. Lone Jakobi Sørensen (A)
  18. Uffe Jensen (V)
  19. Byrådssalen
  20. Borgmester, kommunaldirektør og sekretær
10. Forslag om nedsættelse af et disruptionråd
Del dette dagsordenpunkt
  1. Kresten Bjerre (B)
  2. Jakob Taul (C)
  3. Hans Hammann (V)
  4. Marianne Hundebøll (F)
  5. Lone Jakobi Sørensen (A)
  6. Ditte Marie Thejsen (Ø)
  7. John Rosenhøj (O)
  8. Uffe Jensen (V)
  9. John Rosenhøj (O)
  10. Kresten Bjerre (B)
  11. Hanne Appel (V)
  12. Byrådssalen
  13. Hanne Appel (V)
  14. Kresten Bjerre (B)
  15. Byrådssalen
  16. Uffe Jensen (V)
  17. Byrådssalen
  18. Byrådssalen
  19. Uffe Jensen (V)
  20. Borgmester, kommunaldirektør og sekretær
11. Kommunalvalg d. 21. november 2017
Del dette dagsordenpunkt
  1. Uffe Jensen (V)
12. Mødekalender 2018, byråd og politiske udvalg
Del dette dagsordenpunkt
  1. Byrådssalen
  2. Webcast Finished
3. Forslag til tillæg nr. 3 til kommuneplan 2017-2029 - 1.B.43 - boligområde ved Kildegade i Odder
Foto af  Hanne Appel (V)
Medlem af Børn-, Unge- og Kulturudvalget
Venstre
Foto af  Kresten Bjerre (B)
Medlem af Børn-, Unge- og Kulturudvalget
Radikale Venstre
Foto af  Anne  Bonefeld (V)
Formand for Børn-, Unge- og Kulturudvalget
Venstre
Foto af  Hans Hammann (V)
Medlem af Miljø- og Teknikudvalget
Venstre
Foto af  Marianne Hundebøll (F)
Medlem af Børn-, Unge- og Kulturudvalget
Socialistisk Folkeparti
Foto af  Elvin J. Hansen (A)
Formand for Miljø- og Teknikudvalget Medlem af Økonomiudvalget
Socialdemokraterne
Foto af  Uffe Jensen (V)
Borgmester, formand for Økonomiudvalget
Venstre
Foto af  Ole Lyngby Pedersen (V)
Medlem af Miljø- og Teknikudvalget
Venstre
Foto af  Niels Rosenberg (C)
1. viceborgmester, Formand for Social- og Sundhedsudvalget, Medlem af Økonomiudvalget
Det konservative Folkeparti
Foto af  John Rosenhøj (O)
Medlem af Miljø- og Teknikudvalget og Udvalget for Social, Sundhed og Beskæftigelse
Dansk Folkeparti
Foto af  Lone Jakobi  Sørensen (A)
Medlem af Børn-, Unge- og Kulturudvalget og Udvalget for Social, Sundhed og Beskæftigelse
Socialdemokraterne
Foto af  Torben Sørensen (V)
Medlem af Udvalget for Social, Sundhed og Beskæftigelse
Venstre
Foto af  Jakob Taul (C)
Medlem af Børn-, Unge- og Kulturudvalget og Miljø- og Teknikudvalget
Det konservative Folkeparti
Foto af  Ditte Marie Thejsen (Ø)
Medlem af Miljø- og Teknikudvalget
Enhedslisten