Speaker profile

Lone Jakobi Sørensen (A)

Biografi

Funktion :

1. Viceborgmester - Formand for Børne-, Uddannelses- og Kulturudvalget, Medlem af Økonomi- og Erhver

Organisation :

Socialdemokraterne

Biografi :

Jeg kom til Odder i 2005 og har siden boet i Over Randlev sammen med mine to teenagedrenge. Jeg har siddet i byrådet siden 2014 og modtog i maj 2016 valg som Socialdemokratiets borgmesterkandidat. Jeg har plads i Børn, unge og kulturudvalget, Beskæftigelsesudvalget og Økonomiudvalget, samt i Vitaparkudvalget, LAGOdder-Hedensted og Spektrums repræsentantskab. Jeg er uddannet antropolog. Min fritid går mest med politik, men jeg går også til yoga, ror havkajak, løber periodevist og bruger tid med familie og venner.

Seneste aktivitet

Se
man, 17. dec 2018 - 16.00
Se
man, 26. nov 2018 - 17.00
Se
man, 5. nov 2018 - 17.00
Se
tir, 9. okt 2018 - 17.00
Se
man, 10. sep 2018 - 16.30
Se mere